Koniec sierpnia nie oznacza końca sezonu w Bułgarii. Pogoda we wrześniu pozytywnie zaskakuje, a jesień na bułgarskim wybrzeżu może być świetną porą na spacery, odpoczynek i zwiedzanie. W dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Was odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące przyjazdu do Bułgarii we wrześniu.

JAKA BĘDZIE POGODA WE WRZEŚNIU W BUŁGARII?

Wrzesień nad bułgarskim morzem zazwyczaj jest bardzo ciepły. W ubiegłym roku temperatura w ciągu dnia wynosiła od 25 do 31 stopni, a większość dni była słoneczna. Średnia dobowa temperatura wynosiła aż 22 stopnie, czyli jedynie o 3 stopnie mniej niż w sierpniu. Wrzesień wydaje się idealnym okresem na wizytę ze względu na temperaturę morza, które po lecie jest rozgrzane do przyjemnych 21 stopni – o dwa więcej niż w czerwcu. Jednak na wybrzeżu można znaleźć miejsca, w których temperatura wody osiąga niemalże dwukrotnie więcej – o tym poniżej! Dużo osób celowo wybiera wrzesień ze względu na to, że upały nie doskwierają aż tak jak w letnich miesiącach. Październik jest chłodniejszym miesiącem, jednak przez większość dni tego miesiąca termometr w ciągu dnia powinien wskazywać powyżej 20°C. Liczba godzin słonecznych wyraźnie spada, czemu również nie pomaga zmiana czasu pod koniec miesiąca, jednak mimo to bułgarskie wybrzeże pozostaje świetnym miejsem na jesienny wypad.

CZY BĘDĘ MIAŁ/A JAK DORZEĆ, JEŚLI NIE ZDECYDUJĘ SIĘ NA PODRÓŻ SAMOCHODEM DO BUŁGARII?

Oczywiście! Do końca października z kilku polskich miast zaplanowane są połączenia lotnicze, których listę przedstawiamy poniżej. Przez cały wrzesień dolecimy do Burgas z Krakowa, Gdańska i Warszawy – Modlin. Oprócz wymienionych poniżej lotów, przez cały rok można dostać się z Warszawy do Sofii, skąd kilka razy dziennie kursują autobusy do nadmorskich miejscowości. Dojazd samochodem, nawet w zimie, nie sprawia również trudności – należy jedynie uważać na zamknięte drogi górskie w Rumunii – Transalpinę i Drogę Transfogarską.

PLAŻE W BUŁGARII WE WRZEŚNIU

Ratownicy na niektórych plażach pozostaną do końca miesiąca, podobnie jak leżaki i parasole. Jednak nawet bez leżaków można położyć się na ręczniku w miejscu, gdzie normalnie musielibyście sporo zapłacić! Czyż to nie cudowne móc leżeć w samym centrum Słonecznego Brzegu, zaraz przy morzu, gdzie w sezonie miejsca zajęte są zaraz po wschodzie słońca? 

Również przez większość miesiąca dostępne będą atrkacje takie jak skutery wodne i parasailing.

CZY POZA SEZONEM OTWARTE SĄ RESTAURACJE W BUŁGARII?

Właściwie w każdej nadmorskiej miejscowości jest jedna lub kilka restauracji otwartych przez cały rok, natomiast we wrześniu wiele restauracji pozostaje otwartych przynajmniej do drugiej połowy miesiąca. 

CZY WE WRZEŚNIU BEZ PROBLEMU ZROBIĘ ZAKUPY W BUŁGARII?

Oczywiście.  Chociaż mniejsze sklepiki i sieci sklepów nastawione na turystów (w których ceny zniechęcają do zakupów nawet w sezonie) mogą być zamknięte, to w większości miejscowości nie będzie najmniejszych problemów, aby zrobić zakupy. W Bułgarii spotkamy wiele sieci sklepów znanych z Polski i innych europejskich krajów (np. Kaufland, Lidl czy Billa). Będąc w Słonecznym Brzegu i Nesebarze zakupy warto robić w supermarkecie Janet, w którym ceny są niskie, a wybór prodkutów spożywczych i przemysłowych bardzo szeroki.

DO KIEDY BĘDĄ CZYNNE DYSKOTEKI I PUBY W BUŁGARII?

Duże dyskotetki otwarte są przez większość września, w drugiej połowie miesiąca odbywają się imprezy zamykające sezon. Część pubów pozostaje otwarta przez cały rok – miejsce na wypicie drinka znajdzie się zawsze.

CZY HOTELE W BUŁGARII SĄ TAŃSZE WE WREZŚNIU?

Tak, wrzesień to miesiąc, w którym zdecydowanie łatwiej znaleźć noclegi w przystępnej cenie, a zakładając, że chcemy wydać taką samą kwotę jak we lipcu czy w sierpniu, możemy liczyć na wyższy standard i lepszą lokalizację. 

WRZESIEŃ W BUŁGARII - HOTEL CZY APARTAMENT?

W pierwszej połowie miesiąca większość hoteli all inclusive nadal będzie otwarta – dokładne daty ich zamknięcia podawane są na stronach hoteli i biur podróży. Niektóre usługi (np. baseny, część restauracji czy barów na terenie hotelu) może zostać zamknięta wcześniej niż zamyka się reszta hotelu. Jeśli przyjeżdżacie pod koniec września lub w październiku lub wolicie przygotowywać posiłki sami albo próbować różnych restauracji, warto wynająć apartament z kuchnią – ich ceny będą naprawdę niskie.

CZY WRZESIEŃ TO DOBRY MIESIĄC NA ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W BUŁGARII?

Tak, to wręcz idealny miesiąc na zakup nieruchomości połączony z wakacjami. Oglądanie mieszkań jest łatwiejsze z uwagi na mniejsze zapełnienie apartamentów, a agenci nieruchomości mają co do zasady mniej pracy. To również dobry okres ze względu na pozostający czas do rozpoczęcia sezonu – zimę i wiosnę można przeznaczyć na stworzenie ogłoszeń, znalezienie osoby odpowiedzialnej za wynajem apartamentu czy firmy, której powierzymy naszą nieruchomość. Można także wyremontować mieszkanie i odsprzedać je z zyskiem. Jeśli jesteście zainteresowani nabyciem nieruchomości, skontaktujcie się z nami – doradzimy wam najlepiej!

JAKIE MIEJSCE JEST NAJLEPSZE WE WRZEŚNIU NA NOCLEG W BUŁGARII?

Każde! Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nadchodzącą jesień szybciej odczujemy na północy kraju, więc jeśli zależy nam na wygrzeniu się zdecydowanie polecamy południowe wybrzeże. Kończący się sezon prędzej zauważymy w mniejszych miejscowościach takich jak Carewo czy Primosko na południu czy Kranewo i Bałczik na północy. Można zatem rozważyć nocleg w miejscowościach takich jak Złote Piaski, Sweti Konstantin i Elena, Słoneczny Brzeg, Nesebar czy Sozopol. Restauracje i punkty turystyczne będą w tych miejscach będą otwarte najdłużej. Kuszący może być również nocleg w miastach takich jak Warna i Burgas, gdzie zdecydowana większość miejsc jest otwarta przez cały rok.

CO ROBIĆ, JEŚLI NADEJDZIE JESIEŃ W BUŁGARII?

Zwiedzać! Nesebar, Sozopol, przylądek Kaliakra, monaster Aładża, Warna, Bałczik to tylko kilka miejsc, w które można się udać nawet, gdy pogoda nie dopisze. Piękne i puste po sezonie bułgarskie plaże to również świetne miejsce do długich spacerów. Bułgaria to również kraj, w którym nie brakuje źródeł termalnych – również na wybrzeżu. Na północ od Warny, w kompleksie Sweti Konstantin i Sweta Elena znajdują się termy (podobne do tych, które znamy z południa naszego kraju), w których jest kilka basanów z wodą o temperaturze od 32 do 40 stopni. Wizyta w kompleksach z basenami i saunami rozgrzeje i zrelaksuje. Organizowane przez nas wycieczki, z których ofertą możecie zapoznać się tutaj: https://wczasywbulgarii.pl/wycieczki będą się odbywać tak długo, jak tylko będziecie tego potrzebować.

CZY PLANOWANE SĄ JAKIEŚ OBOSTRZENIA W BUŁGARII?

Od 7 września wprowadzone zostaną nowe obostrzenia: zamknięte zostaną kluby nocne, a resturacje będą działały maksymalnie do 22:00. W sklepach i innych zamkniętych przestrzeniach wprowadzony zostanie limit 1 osoby na 8 metrów kwadratowych. Zapowiadane zmiany nie będą odczuwalne dla turystów – wszystko poza klubami nocnymi będzie otwarte. Warto też zwrócić uwagę, że w poprzednim sezonie jesienno-zimowym obostrzenia w Bułgarii oczywiście były, jednak nie były one tak dotkliwe jak w Polsce. W tym sezonie również nie zapowiada się na wprowadzanie nowych obostrzeń.

Jak widzicie, wrzesień to świetny moment na odwiedzenie bułgarskiego wybrzeża. Mniej turystów pozwala na prawdziwy relaks, a dzięki naszym poradom wiecie co robić, żeby zapełnić atrakcjami każdy dzień pobytu. Zapraszamy!