Jeśli przeglądaliście już ofertę nieruchomości w Bułgarii, odnieśliście na pewno chociaż raz wrażenie, że widzicie super ofertę, ale czegoś wam brakuje - być może innego układu kuchni, południowej elewacji albo okna w innym miejscu. Przy zakupie nieruchomości od dewelopera, szczególnie na wczesnych etapach inwestycji, macie do wyboru mnóstwo mieszkań i łatwiej będzie znaleźć to wymarzone. Trendy w budownictwie zmieniają się cały czas, a kupując mieszkanie z rynku pierwotnego macie pewność, że oferta będzie im odpowiadała.

Szersza oferta


Jeśli przeglądaliście już ofertę nieruchomości w Bułgarii, odnieśliście na pewno chociaż raz wrażenie, że widzicie super ofertę, ale czegoś wam brakuje - być może innego układu kuchni, południowej elewacji albo okna w innym miejscu. Przy zakupie nieruchomości od dewelopera, szczególnie na wczesnych etapach inwestycji, macie do wyboru mnóstwo mieszkań i łatwiej będzie znaleźć to wymarzone. Trendy w budownictwie zmieniają się cały czas, a kupując mieszkanie z rynku pierwotnego macie pewność, że oferta będzie im odpowiadała.

Większe możliwości personalizacji


Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego w Bułgarii macie większe możliwości wpływu na wygląd mieszkania. Większość deweloperów chętnie uzgodni do jakiego stanu ma być doprowadzone mieszkanie - możecie więc zdecydować się na zakup mieszkania, w którym przeprowadzicie wszystkie prace wykończeniowe, mieszkania do umeblowania, czy nawet mieszkania pod klucz - z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem, uzgodnionym wcześniej z deweloperem.

Gwarancja


Tylko kupując mieszkanie z rynku pierwotnego możemy liczyć na gwarancję. Nawet w najlepiej zaplanowanych i wybudowanych inwestycjach z czasem mogą pojawić się usterki - gwarancja daje pewność, że zostaną wyeliminowane bez martwienia się o dodatkowe opłaty. Gwarancja jednak nie dotyczy samych ścian czy okien - mieszkanie w pełni wyposażone to też nowe meble, sprzęt AGD czy RTV.

Proces odbioru


Podobnie jak w Polsce, mieszkania z rynku pierwotnego w Bułgarii są odbierane przez kupującego. Na tym etapie można również przekazać swoje zastrzeżenia, a ewentualne usterki powinny zostać wyeliminowane. Przy zakupie z rynku akceptujecie stan mieszkania z chwili zakupu, a wszelkie później wykryte usterki mogą narazić was na dodatkowe koszty.

Stan prawny


Zakup nieruchomości od dewelopera to również spokój o stan prawny budynku. Słyszeliście pewnie nie raz o sytuacjach, w której ktoś upatrzył wymarzone, idealne mieszkanie, jednak okazywało się, że posiada kilku właścicieli i nie każdy godzi się na sprzedaż. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego stan prawny nieruchomości jest uregulowany i przewidywalny, zatem możecie planować zakup mieszkania z pewnością, że nie spotka was żadna formalna niespodzianka.

Dbałość o szczegóły i wyższy standard


Z biegiem czasu rosną wymagania klientów co do standardów, jakie muszą spełniać deweloperzy. Dotyczy to zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i używanych materiałów, rozkładu mieszkań czy projektów wykończenia wnętrz. Jeśli nie przemawiają do was nijakie kompleksy, nieprzemyślana zieleń, mieszkania, do których ktoś po prostu wstawił meble, zamiast funkcjonalnie zaplanować jego układ - zajrzycie do ofert z rynku pierwotnego - niektóre rozwiązania z pewnością Was pozytywnie zaskoczą.

Infrastruktura kompleksu


Na pytanie co powinno być w idealnym kompleksie na pewno usłyszymy dziesiątki różnych odpowiedzi. Baseny, centrum SPA, zieleń i przestrzeń do relaksu, plac zabaw dla dzieci, restauracja, bar, sklep, a może fryzjer i kosmetyczka? Nowe kompleksy starają się zapewnić dobrze przemyślaną i rozwiniętą infrastrukturę i odejść od czasami spotykanego projektu, który przewidział jedynie, parking i ścieżkę, aby dojść do wejścia.

Większa przewidywalność transakcji


Bywa, że dotychczasowi właściciele mają duży sentyment do mieszkania, albo nie są pewni, że cena, którą obecnie mogą dostać za ich mieszkanie jest satysfakcjonująca. Takie czynniki mogą wpływać na wycofanie się z oferty sprzedaży nawet na zaawansowanym etapie. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego deweloper chce sprzedać mieszkanie za ustaloną przez siebie cenę, a ponadto chce dbać o swoją reputację. Nasze doświadczenia pokazują, że wpływa na bardzo wysoką przewidywalność transakcji.

Niższe koszty


Nowe budownictwo to też nowe technologie - lepsze ocieplenie, szczelniejsze, wielokomorowe okna czy sprawniejsze wentylacje i klimatyzacje. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli planujecie mieszkać w swoim apartamencie zimą, chociaż również latem oszczędności na klimatyzacji będą widoczne.

Jak widzicie, zakup mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z niejedną zaletą. Ale czy są wady? Tak, ale nie do końca. Wadą w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego jest najczęściej czas realizacji. Oczywiście mieszkania już w wybudowanych kompleksach często są dostępne, jednak ich oferta jest znacznie mniejsza niż w początkowych etapach budowy. Pamiętajcie jednak, że podpisując umowę z deweloperem, składa on zobowiązanie do ukończenia poszczególnych etapów budowy (akt 14, akt 15, akt 16) w konkretnym terminie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w jednym z naszych poprzednich artykułów.

Niezależnie od tego czy planujecie zakup mieszkania dla siebie czy pod wynajem, warto rozważyć zakup nieruchomości z rynku pierwotnego. Takie mieszkania zazwyczaj łatwiej wynająć, a mieszkanie w nich na stałe jest przyjemniejsze i tańsze. 

A co dla Was jest ważne przy zakupie mieszkania? Zwracacie uwagę, czy mieszkanie jest z rynku pierwotnego, czy inne czynniki są dla was ważniejsze? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!