Kaliakra i Bałczik

Ceny

DOROSŁY (skończone 12 lat): Od BGN w zależności od miejsca wyjazdu*
DZIECKO (nieskończone 12 lat): Od BGN w zależności od miejsca wyjazdu*
NIEMOWLĘ (nieskończone 2 lata): bezpłatnie (bez siedzenia)

*Wybierz kurort w formie rezerwacyjnej, żeby zobaczyć cenę.


Program

 • 1

  Wyjazd

  Wyruszamy w drogę z umówionego wcześniej miejsca Wyjazd z najbliższego do Twojego hotelu przystanku

 • 2

  Przerwy na toaletę/kawę

  Po drodze zatrzymujemy się 1-2 razy na odświeżenie się

 • 3

  Ogród botaniczny i pałac królewni Marii

  Zwiedzanie ogrodu botanicznego i zespołu pałacowo-ogrodowego rumuńskiej królowej Marii Koburg wybudowanego w 1924 roku (letnia rezydencja Ciche Gniazdo, rozarium, srebrzysta studnia, most westchnień, Ogród Błękitna Strzała, Ogród Allacha, Ogród Angielski), degustacja markowych win lokalnej produkcji.

 • 4

  Wyjazd do Kaliakry

  Około 30 minut drogi

 • 5

  Piękna Kaliakra

  Zwiedzanie malowniczego skalistego przylądku Kaliakra

 • 6

  Powrót

  Wyjazd do Słonecznego Brzegu, autobus zostawia turystów na tych samych przystankach, z których wyruszyli


Opis


Informacje ważne na rok 2021 dotyczące zmiany w wycieczkach związane z COVID-19:

Na tej wycieczce nie ma specjalnych obostrzeń związanych z Covid-19. Mamy również opcję "Covid-19 Safe", na której jedzie mniej ludzi, nie ma wspólnego obiadu w restauracji, oraz każdy turysta wynajmuje słuchawki, żeby zachować odległość od innych, a przewodnik mówi przez mikrofon.

Kaliakra, jedna z największych atrakcji Bułgarii - to dwukilometrowy przylądek wysunięty w Morze Czarne. Stworzony ze skał, osiągających wysokość nawet do 70 metrów. Miejsce to otoczone jest błękitnymi lagunami, znajdziemy tu skalne nisze i wiele jaskiń, przypominających pokoje. W ostatniej jaskini jest wykute w skale okno łukowe nad zawrotną przepaścią, gdzie morze hałasując, rozbija się powitalnymi falami ze skałami. Miejsce to nazywa się "brama 40 dziewic" i owiana jest bułgarską legendą - dziewice, chcąc uchronić swą czystość przed żołnierzami z Turcji, wszystkie razem wyskoczyły z okna w przepaść - o legendzie dokładnej posłuchasz w filmiku :)   Jedna z ogromnych jaskiń została przetworzona na restaurację z przylegającym tarasem, z którego widok na okolicę rozpościera się między innymi na cudowne kolory przyległych wapieni i piaskowców. Przyroda w najbliższej okolicy może zaskoczyć, w 1941 roku obszar (687 hektarów) został zaliczony jako rezerwat przyrody. Na terenie występuje 400 gatunków roślin i 310 gatunków zwierząt. Z klifów możemy zauważyć delfiny pływające w morzu, kormorany i wiele innych ptaków.   Przylądek Kaliakra oznacza "cudowny przylądek" i wiążą się z nim lokalne, tragiczne legendy, ale tez jest miejscem historycznym.

Historia starożytnego miasta ma swój początek w IV wieku p.n.e. Zamieszkała była wtedy przez trackie plemiona, Trakowie nazywali osadę Tirizis, od strony północnej wybudowali mur obronny, którego fragmenty stoją nadal do wysokości 2 m i mają długość 440 m. W ciągu wieków na terenie zamieszkiwali Grecy, Rzymianie, Bułgarzy i Turcy. Każda z kultur pozostawiła ślady swojego panowania. W średniowieczu półwyspem rządziło Cesarstwo Bizantyjskie i Cesarstwo Bułgarskie. W VI wieku Bizantyjczycy zbudowali nową, potężniejszą fortecę i osiadł tu duży garnizon, w mieście żyło spore i zamożne społeczeństwo. Po 681 roku Bułgarzy zdobyli twierdzę i rozszerzony obszar obronny. Zbudowali kolejny bastion na północy.   Po raz pierwszy nazwa Kalli Akra została wymieniona w dokumentach z XIII wieku, z greckiego oznacza to "miejsce dobrze chroniące przed wiatrami". Największym okresem świetności dla przylądka był okres w XIV wieku, kiedy znajdował się pod panowaniem bułgarskiego szlachcica Dobrotitsa. Szlachcic wniósł tu stolicę swego Despotatu o nazwie Dobrudża. Wtedy powstały różne fortyfikacje, jaskinie z wyżłobieniami w skałach, studnie z tunelami, gdzie kupcy włoscy z Genui handlowali z synem Dobrotitsa - Ivanem. Kaliakra w tych czasach stała się ważnym międzynarodowym portem handlowym, co potwierdzają liczne znaleziska monet zachodnio-europejskich. Od XV wieku (1444 roku) przylądek został przejęty przez Turków osmańskich - popadł w ruinę i taki pozostał do dziś.

W pobliżu tego naszpikowanego historią miejsca znajduje się przepiękny Bałczik...

Bałczik jest spokojnym, kameralnym miasteczkiem zlokalizowanym w części północnego wybrzeża Bułgarii, jego dokładniejsze położenie to niewielka urokliwa zatoczka. Starsza część miasta jest wybrukowana kamiennymi, spadzistymi uliczkami z widokiem na wapienne skały.

Jedną z największych atrakcji północnego wybrzeża jest rezydencja rumuńskiej królowej Marii i ogromny obszar reprezentacyjny (około 194 akrów) osadzony w otoczeniu pałacu. Maria Aleksandra Wiktoria Sachen-Coburg-Gotha (Maria Edynburska) (1875-1938) - królowa Rumuni w latach 1914-1927 jako żona króla Franciszka I. Królowa Maria według historii oznajmiła: "Miłość żyje w moim sercu nieprzerwanie. Żadne serce nie może zapomnieć o doświadczaniu tu piękna". Maria lubiła mówić, że jej serce będzie zawsze w Bałczik. Cicha miłość zaczęła się w 1921 roku, kiedy to Maria po raz pierwszy odwiedziła małą nadmorską miejscowość (w tamtym okresie - części Rumuni). Zafascynowana była spokojem tego miejsca i malowniczą plażą, stąd królowa wkrótce wróciła ponownie...tym razem na dobre.   To dla niej zostało zaprojektowane przez włoskich architektów Amerigo i Augustino - dzieło sztuki - rezydencja letnia, nazwana przez samą Marię "Ciche Gniazdo", wybudowana w latach 1924-1934 obecnie jest dobrze zachowana i odrestaurowana. Willa "Ciche Gniazdo" ma ciekawą architekturę, łączącą w sobie elementy kultury Wschodu i Zachodu. Nie ma żadnej wartości religijnej, ale jest skonstruowana jako ukłon w stronę tradycji kulturowych na Bałkanach, kopuła budynku jest w stylu bizantyjskim.

Zespół pałacowy w Bałcziku jest podzielony na dwie części: na zachodzie są wszystkie budynki mieszkalne i administracyjne, natomiast na wschodzie są ogrody i kaplica "Stella Maris" (świat duchowych poszukiwań i miłości). Granicą między tymi dwoma światami - materii i ducha - jest Most Westchnień. Według legendy, jeśli pomyślisz życzenie i przejdziesz przez most trzykrotnie z zamkniętymi oczami, to życzenie się spełni. Uwaga - nie jest to łatwe :) Po przejściu przez Most Westchnień znajdziesz się w cudownych ogrodach pałacu, z których każdy niesie inną nazwę - "Błękitna Fala", "Ogród Boga", "Getsemani" i inne. Spacer po ogrodzie jest niesamowitym doznaniem. Idąc przez posiadłość królowej, masz wrażenie, że sama królowa jest tam w każdym kamieniu, kwiecie lub drzewie.   Ostatnim miejscem kompleksu jest kapliczka "Stella Maris". Po śmierci królowej Marii (79 lat temu) w kaplicy zostało złożone jej serce. Maria chciała, aby tak się stało, albowiem kochała swe miejsce w Bałczik, co dzień upajała się widokiem morza ze swego kamiennego tronu, twierdziła, że tu grzechy rozpływają się wraz z falami. W późniejszym okresie serce Marii zostało przewiezione do zamku Bran, w Rumuni.

Obszar parkowy wokół pałacu został w 1955 roku przekształcony na ogród botaniczny - to prawdziwa gratka dla miłośników roślin, posiada najbardziej obszerną kolekcję kaktusów i sukulentów na Bałkanach i w Europie Wschodniej. W szklarniach ogrodu dojrzewają cytryny wielkości piłki ręcznej, banany, papaja i inne egzotyczne owoce. Ten wyjątkowy ogród uprawia ponad 4600 gatunków roślin.   Podział na tarasy o różnych poziomach połączony stromymi schodami i zielonymi od roślin tunelami robią niesamowity klimat ogrodu, dalej fontanny i kamienne figury na terenie...to tylko zapowiedź tego, co zobaczysz na miejscu.  Kompleks pałacowy jest wliczony na listę 100 najważniejszych atrakcji turystycznych w Bułgarii.

SZCZEGÓŁY

Wliczone w cenę
 • obiad

 • polski przewodnik

 • transport autokarem

 • degustacja win

 • wstępy do wszystkich przewidzianych w programie atrakcji

Nie wliczone w cenę
 • napoje

Co zabrać?
 • coś do picia

 • wygodne obuwie

 • nakrycie głowy

 • aparat fotograficzny

 • pieniądze na pamiątki kartę lub gotówkę (w większości miejsc można płacić, ale zdarza się, że nie ma terminala i przyjmują tylko gotówkę)


Ocena

8.9 Znakomita 11 oceny
5
4
3
2
1

Jolanta Kowalkowska – 2020-07-16 10:45:38:

Polecam wspaniałą wycieczkę do pięknego Bałczika oraz urokliwej Kaliakry. Wszystko pięknie zorganizowane, bardzo miły przewodnik mówiący po polsku, z olbrzymią wiedzą i zaangażowaniem przekazał nam masę ciekawych wiadomości. Dziękujemy Nikoła za wszystko i myślę że jeszcze kiedyś się zobaczymy.

Mariusz Jakubów – 2020-08-13 18:34:11:

Byliśmy w Bałcziku i Kaliakrze 12.08.20 Wycieczka dobrze zorganizowana. Punktualnie i zgodnie z programem. Dużo informacji o historii Bułgarii. Dobry kontakt z organizatorem. Pozdrawiam Nikolai. Warto się wybrać.

Marcin Gruszczyński – 2020-08-20 10:21:17:

Wycieczka 19.08.2020 Bardzo zadowoleni urokliwe miejsce. Pan przewodnik przekazuje dużo historii o miejscach i Bułgarii. Polecamy :) Ps Nikola dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Natalia Augustyniak – 2021-06-16 17:25:28:

Balczik i Kaliakra to obowiązkowe punkty - widoki zapierające dech, cudowne ogrody pełne kwitnących kwiatów i różnych gatunków kaktusów, a to wszystko z widokiem na morze. Półwysep Kaliakra mieni się w słońcu różnymi odcieniami skał - pięknie. Super przewodnik - polecam.

Marek Glegola – 2021-06-16 18:43:22:

Bez szału i zachwytu. Wycieczka 16.06.2021 zaczęła się od tego, że autokar zajechał pod hotel, a od "wczasywbulgarii" dostałem informację, że mam czekać przy głównej drodze. Przewodnik może i sympatyczny, ale nie zna za dobrze języka polskiego, brakuje mu słów, mówi bardzo flegmatycznie, myli pojęcia i mało ciekawe opowiada. To mnie najbardziej rozczarowało. Dodatkowo zatrzymaliśmy się tylko w winiarni Queen's Winery House - drogo i bez szału, a obok jest inna tańsza winnica.

Justyna Maćkowiak – 2021-06-19 23:56:47:

Rewelacyjna wycieczka- Pan przewodnik (chyba Atanas) całą drogę opowiadał nam o Bułgarii i miejscach, które mieliśmy zwiedzać. Bałczik to piękne ogrody z niesamowitą roślinnością, ale też i pałacyk, który zwiedziliśmy. Kaliakra - to cud natury, który warto zobaczyć (cudowne plenery dla osób robiących zdjęcia). Bardzo smaczny obiad w restauracji w Bałcziku. Polecam tą wycieczkę, bo oba miejsca robią duże wrażenie. Pozdrawiam organizatorów.

Agnieszka Posacka – 2021-06-20 19:13:41:

Wspaniała wycieczka , piękne widoki, piękne kwiaty, kaktusy, półwysep cudowny , polecam wszystkim

Adam Drabczyk – 2021-07-08 19:54:35:

Byłem sceptycznie nastawiony, ale powiem że warto zobaczyć coś w okolicy, fakt że daleko ale bardzo miła pani Lidia umiliła czas opowiadaniem o tym gdzie jesteśmy i co warto zobaczyć. Balczik bardzo urokliwy ma swój klimat, piękne ogrody i pałacyk. Kaliakra super dla tych widoków warto jechać 3 godziny. Super udana wycieczka.

Karolina Szczypiór – 2021-07-11 18:31:39:

Wycieczka bardzo ciekawa. Piękne krajobrazy. Mnie najbardziej urzekł przylądek Kaliakra. Wszystko super zorganizowane. Polecam.

Marcin Nabojczyk – 2021-07-28 17:39:19:

Wycieczka bardzo słaba. 12 godzin i kasa zmarnowane. Tak naprawdę to efektywnego zwiedzania jest: w Bałczik 1 godzina i 23 minuty, Kaliakra 1 godzina i 16 minut. Reszta przejazd (to zrozumiałe) i irytujące, komercyjne wizyty w zaprzyjaźnionych miejscach, w sumie 4: bar, warsztat, winiarnia, no i znowu ten sam bar w drodze powrotnej. Kolejny minus- obiad (cienizna) o 11.45, a powrót o 20.00. Bałczik, ogrody, przeleciane, żeby szybko na degustację wina. Kaliakra, widoki ok, i tyle.

Zostaw Opinię

Musisz się zalogować, żeby zostawić opinię.