Wycieczka rozpoczyna się od zwiedzania monastyru Aładża - najbardziej znanego, średniowiecznego klasztoru skalnego na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. Pomieszczenia klasztoru, takie jak: cele mnichów, cerkiew klasztorna, kuchnia z refektarzem, krypta, kapliczka - zostały wykute na dwóch poziomach w 40-metrowej skale wapiennej. Miłośnicy architektury historycznej będą pod wrażeniem :)

Główną atrakcją wycieczki, szczególnie dla dzieci jest pokaz tresury delfinów w największym w tej części Europy - delfinarium w Warnie. Występy delfinów, które tańczą, skaczą, żonglują, odbijają piłkę - robią niesamowite wrażenie.

Czas wolny w morskiej stolicy Bułgarii - w Warnie - dopełni czaru. Każdy według uznania będzie mógł spędzić chwilę w tym tętniącym życiem mieście. Miasto to jest znane z Parku Nadmorskiego, w którym znajduje się m.in. Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum Morza Czarnego i Akwarystyki czy obserwatorium astronomiczne i planetarium im. Mikołaja Kopernika. W Warnie podziwiać można również drugą co do wielkości świątynię w całej Bułgarii - Katedralną Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy, niekwestionowany symbol miasta. Godne zwiedzania jest Muzeum Archeologiczne, w którym zobaczyć można najstarsze na świecie przykłady obróbki złota przez człowieka, czy Mauzoleum Króla Władysława Warneńczyka, który w 1444 roku zginął w bitwie pod Warną. W Warnie zorganizowany dla Ciebie będzie tradycyjny bułgarski obiad.

Warna jest trzecim co do wielkości miastem w Bułgarii, a zarazem największym kurortem nadmorskim nad Morzem Czarnym. Historia tego miasta jest niezwykle bujna, powstało już w VI wieku p.n.e. i z pierwotną nazwą Odessos sięga czasów greckich filozofów.

                                                 A dlaczego to miasto dla Polski jest tak ważnym miejscem?

Miasto jest silnie związane z Polakami, mamy swój udział w historii. Warna w 1391 roku wpadła w ręce Turków. W roku 1444 do wojny z Turkami szykuje się polski Król Władysław III Jagiellończyk (Warneńczyk) i węgierski przywódca Janos Hunyadi - ta walka to ostatnia nadzieja dla Bułgarów na odzyskanie kraju. Miasto zostało całkowicie oblężone przez rycerzy, jednak armia atakująca nie podołała Turkom. Młody król Władysław zginął. Ciała nie odnaleziono. Wraz ze śmiercią króla Polski pogrzebane zostały nadzieje Bułgarów na szybkie wyzwolenie spod panowania Turków. Znakiem wdzięczności narodu bułgarskiego dla Polaków jest Mauzoleum króla Władysława Warneńczyka powstałe na gruzach trackiego grobowca.

Park - muzeum "Vladislav Varnenchik" położony jest w zachodniej części miasta, w wyjątkowym parku o powierzchni 30 akrów. Muzeum zostało otwarte w 1964 roku dla uczczenia 520 rocznicy bitwy. W 2004 roku muzeum i wystawa zostały całkowicie zmodernizowane. W muzeum znajdują się odnalezione z wojny kaski, kusze, miecze, tarcze, włócznie, a także flagi, mapy, herby, obrazy, rzeźby, ryciny i inne dzieła sztuki poświęcone bitwie pod Warną. Patrząc na samo mauzoleum, możemy podziwiać broń wojsk walczących w bitwie. Grobowiec zlokalizowany jest w Parku Braterstwa Broni. Otwarty jest codziennie, w godzinach od 9:00 do 17:00.

Osobiście polecam Ci odwiedzić w Warnie Katedralną Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy - zabytek narodowy, piękny i imponujący, druga co do wielkości świątynia w Bułgarii. Powstała pod koniec XIX wieku (1880-1886) jako znak wdzięczności po wyzwoleniu Bułgarii spod tureckiej okupacji. Całe miasto zbierało pieniądze na jej wybudowanie.   Budynek ma wymiary 35 x 35 m. W środku znajduje się wiele ikon i malowidła ścienne. Wartym uwagi jest tron biskupi wykończony podłokietnikami w kształcie uskrzydlonych panter. Kopuły pokryte są srebrem i złotem, wszędzie panuje przepych, ale dzięki przestrzeni spacer w Cerkwi jest przyjemny. Po wejściu do środka proponuję zapalić świeczkę. W religii prawosławnej świeczki takie pali się za zdrowie danej osoby, całej rodziny lub konkretnej osoby w rodzinie oraz za spokój zmarłej osoby. Miejsca, gdzie można ustawić zapaloną świeczkę, są widoczne, na niższym poziomie zapalisz świeczkę za zmarłych, a na poziomie wyższym za osoby żywe. Wstęp do środka jest darmowy, natomiast jeśli chciałbyś zrobić zdjęcia, należy przygotować drobne pieniądze.  Katedralna Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy króluje nad miastem, znajduje się w samym centrum Warny na placu Metropolita Simeon i widać ja prawie z każdego zakątka miasta.