Kaliakra, jedna z największych atrakcji Bułgarii - to dwukilometrowy przylądek wysunięty w Morze Czarne. Stworzony ze skał, osiągających wysokość nawet do 70 metrów. Miejsce to otoczone jest błękitnymi lagunami, znajdziemy tu skalne nisze i wiele jaskiń, przypominających pokoje. W ostatniej jaskini jest wykute w skale okno łukowe nad zawrotną przepaścią, gdzie morze hałasując, rozbija się powitalnymi falami ze skałami. Miejsce to nazywa się "brama 40 dziewic" i owiana jest bułgarską legendą - dziewice, chcąc uchronić swą czystość przed żołnierzami z Turcji, wszystkie razem wyskoczyły z okna w przepaść - o legendzie dokładnej posłuchasz w filmiku :)   Jedna z ogromnych jaskiń została przetworzona na restaurację z przylegającym tarasem, z którego widok na okolicę rozpościera się między innymi na cudowne kolory przyległych wapieni i piaskowców. Przyroda w najbliższej okolicy może zaskoczyć, w 1941 roku obszar (687 hektarów) został zaliczony jako rezerwat przyrody. Na terenie występuje 400 gatunków roślin i 310 gatunków zwierząt. Z klifów możemy zauważyć delfiny pływające w morzu, kormorany i wiele innych ptaków.   Przylądek Kaliakra oznacza "cudowny przylądek" i wiążą się z nim lokalne, tragiczne legendy, ale tez jest miejscem historycznym.

Historia starożytnego miasta ma swój początek w IV wieku p.n.e. Zamieszkała była wtedy przez trackie plemiona, Trakowie nazywali osadę Tirizis, od strony północnej wybudowali mur obronny, którego fragmenty stoją nadal do wysokości 2 m i mają długość 440 m. W ciągu wieków na terenie zamieszkiwali Grecy, Rzymianie, Bułgarzy i Turcy. Każda z kultur pozostawiła ślady swojego panowania. W średniowieczu półwyspem rządziło Cesarstwo Bizantyjskie i Cesarstwo Bułgarskie. W VI wieku Bizantyjczycy zbudowali nową, potężniejszą fortecę i osiadł tu duży garnizon, w mieście żyło spore i zamożne społeczeństwo. Po 681 roku Bułgarzy zdobyli twierdzę i rozszerzony obszar obronny. Zbudowali kolejny bastion na północy.   Po raz pierwszy nazwa Kalli Akra została wymieniona w dokumentach z XIII wieku, z greckiego oznacza to "miejsce dobrze chroniące przed wiatrami". Największym okresem świetności dla przylądka był okres w XIV wieku, kiedy znajdował się pod panowaniem bułgarskiego szlachcica Dobrotitsa. Szlachcic wniósł tu stolicę swego Despotatu o nazwie Dobrudża. Wtedy powstały różne fortyfikacje, jaskinie z wyżłobieniami w skałach, studnie z tunelami, gdzie kupcy włoscy z Genui handlowali z synem Dobrotitsa - Ivanem. Kaliakra w tych czasach stała się ważnym międzynarodowym portem handlowym, co potwierdzają liczne znaleziska monet zachodnio-europejskich. Od XV wieku (1444 roku) przylądek został przejęty przez Turków osmańskich - popadł w ruinę i taki pozostał do dziś.

W pobliżu tego naszpikowanego historią miejsca znajduje się przepiękny Bałczik...

Bałczik jest spokojnym, kameralnym miasteczkiem zlokalizowanym w części północnego wybrzeża Bułgarii, jego dokładniejsze położenie to niewielka urokliwa zatoczka. Starsza część miasta jest wybrukowana kamiennymi, spadzistymi uliczkami z widokiem na wapienne skały.

Jedną z największych atrakcji północnego wybrzeża jest rezydencja rumuńskiej królowej Marii i ogromny obszar reprezentacyjny (około 194 akrów) osadzony w otoczeniu pałacu. Maria Aleksandra Wiktoria Sachen-Coburg-Gotha (Maria Edynburska) (1875-1938) - królowa Rumuni w latach 1914-1927 jako żona króla Franciszka I. Królowa Maria według historii oznajmiła: "Miłość żyje w moim sercu nieprzerwanie. Żadne serce nie może zapomnieć o doświadczaniu tu piękna". Maria lubiła mówić, że jej serce będzie zawsze w Bałczik. Cicha miłość zaczęła się w 1921 roku, kiedy to Maria po raz pierwszy odwiedziła małą nadmorską miejscowość (w tamtym okresie - części Rumuni). Zafascynowana była spokojem tego miejsca i malowniczą plażą, stąd królowa wkrótce wróciła ponownie...tym razem na dobre.   To dla niej zostało zaprojektowane przez włoskich architektów Amerigo i Augustino - dzieło sztuki - rezydencja letnia, nazwana przez samą Marię "Ciche Gniazdo", wybudowana w latach 1924-1934 obecnie jest dobrze zachowana i odrestaurowana. Willa "Ciche Gniazdo" ma ciekawą architekturę, łączącą w sobie elementy kultury Wschodu i Zachodu. Nie ma żadnej wartości religijnej, ale jest skonstruowana jako ukłon w stronę tradycji kulturowych na Bałkanach, kopuła budynku jest w stylu bizantyjskim.

Zespół pałacowy w Bałcziku jest podzielony na dwie części: na zachodzie są wszystkie budynki mieszkalne i administracyjne, natomiast na wschodzie są ogrody i kaplica "Stella Maris" (świat duchowych poszukiwań i miłości). Granicą między tymi dwoma światami - materii i ducha - jest Most Westchnień. Według legendy, jeśli pomyślisz życzenie i przejdziesz przez most trzykrotnie z zamkniętymi oczami, to życzenie się spełni. Uwaga - nie jest to łatwe :) Po przejściu przez Most Westchnień znajdziesz się w cudownych ogrodach pałacu, z których każdy niesie inną nazwę - "Błękitna Fala", "Ogród Boga", "Getsemani" i inne. Spacer po ogrodzie jest niesamowitym doznaniem. Idąc przez posiadłość królowej, masz wrażenie, że sama królowa jest tam w każdym kamieniu, kwiecie lub drzewie.   Ostatnim miejscem kompleksu jest kapliczka "Stella Maris". Po śmierci królowej Marii (79 lat temu) w kaplicy zostało złożone jej serce. Maria chciała, aby tak się stało, albowiem kochała swe miejsce w Bałczik, co dzień upajała się widokiem morza ze swego kamiennego tronu, twierdziła, że tu grzechy rozpływają się wraz z falami. W późniejszym okresie serce Marii zostało przewiezione do zamku Bran, w Rumuni.

Obszar parkowy wokół pałacu został w 1955 roku przekształcony na ogród botaniczny - to prawdziwa gratka dla miłośników roślin, posiada najbardziej obszerną kolekcję kaktusów i sukulentów na Bałkanach i w Europie Wschodniej. W szklarniach ogrodu dojrzewają cytryny wielkości piłki ręcznej, banany, papaja i inne egzotyczne owoce. Ten wyjątkowy ogród uprawia ponad 4600 gatunków roślin.   Podział na tarasy o różnych poziomach połączony stromymi schodami i zielonymi od roślin tunelami robią niesamowity klimat ogrodu, dalej fontanny i kamienne figury na terenie...to tylko zapowiedź tego, co zobaczysz na miejscu.  Kompleks pałacowy jest wliczony na listę 100 najważniejszych atrakcji turystycznych w Bułgarii.