Już 9 kwietnia nad bułgarskie wybrzeże przyleci pierwszy w tym sezonie samolot z Polski. Dziewiczym rejsem będzie lot Ryanair z Warszawy Modlin. Jednak do Burgas dolecicie nie tylko z Warszawy, ale praktycznie z każdego zakątka Polski. W dzisiejszym artykule przybliżymy wam, w jaki sposób możecie dostać się szybko i wygodnie samolotem nad bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego.

Rozkład lotów przedstawiony w artykule uwzględnia stan na 6 kwietnia. Przed planowaniem podróży zawsze upewnijcie się, że nie zaszły zmiany, które mogą pokrzyżować wasze plany :)

Loty z Warszawy do Burgas


Ze stolicy Polski dolecicie do Burgas aż trzema liniami - linią Ryanair, która będzie obsługiwać połączenia z podwarszawskiego Modlina aż 5 razy w tygodniu - w poniedziałki, wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Po wspomnianym już wcześniej 9 kwietnia, loty będą się odbywać aż do 29 października.

Z kolei z lotniska Chopina loty wykonywać będzie WizzAir - chociaż loty węgierskiego przewoźnika rozpoczną się dopiero od 15 czerwca, to zakończą się w podobnej dacie, ostatni zostanie wykonany 28 października. Loty będą wykonywane w poniedziałki, środy, piątki i niedziele. Dzięki temu rozkładowi przez cały sezon możecie przylecieć do Burgas w każdy dzień tygodnia!

Trzecia linia łącząca Polskę z Bułgarią obsługiwana będzie przez PLL LOT.  Pierwszy lot odbędzie się 10 czerwca, kolejny 17 czerwca i od tego dnia w każdy piątek i sobotę LOT zaoferuje poranne loty do Burgas. Ostatni lot odbędzie się 17 września.

Przy okazji połączeń z Warszawy warto wspomnieć również o innych lotach naszego narodowego przewoźnika. Codziennie, przez cały rok, łączy on Warszawę z Sofią. Dobrym pomysłem może się okazać zakup biletu na wybrzeże, a powrotnego z Sofii (lub na odwrót). Dzięki temu nie tylko wypoczniecie na bułgarskim morzem, ale będziecie mieli okazję, żeby zobaczyć przy okazji przepiękny Płowdiw, pospacerować po górach czy zobaczyć czarującą bułgarską stolicę.

Loty z Krakowa do Burgas


Spod Wawelu do Słonecznego Brzegu nie dolecicie na smoku, ale w jego zastępstwie możecie skorzystać z dwóch konkurujących ze sobą linii - ponownie Ryanaira i WizzAira, choć nie przez cały sezon.

Irlandzki przewoźnik Ryanair rozpocznie loty już 10 kwietnia i w każdy poniedziałek, wtorek, czwartek i niedzielę zaoferuje wam loty przez cały sezon, aż do 27 października.

WizzAir zaoferuje 2 loty w tygodniu - w poniedziałki i piątki i niedziele. Loty z Krakowa zaplanowane są jednak dopiero od 1 sierpnia, a ostatni ma się odbyć 16 września.

Loty z Gdańska do Burgas


Gdańsk - przynajmniej jak na razie - to ostatnie w tym sezonie, z którego do Bułgarii będzie można dotrzeć na pokładzie dwóch tanich linii lotniczych. Czy taka konkurencja wpływa znacząco na ceny? Najczęściej niestety nie, ponieważ zapotrzebowanie na loty do Bułgarii jest ogromne i ciężko mówić, aby przewoźnicy zabierali sobie część rynku - po prostu dzielą się ogromnym popytem. W sezonie praktycznie każdy samolot jest zapełniony w 90-100%.

Znad Morza Bałtyckiego nad Morze Czarne dolecicie dwa razy w tygodniu przylecicie na pokładzie WizzAira - we wtorki i soboty od 31 maja do 24 września. Jedyne odstępstwo od rozkładu, na które warto zwrócić uwagę, to pierwszy lot w czerwcu - odbędzie się on 3 czerwca, czyli w piątek, nie w sobotę.

Ryanair swoje połączenia zaoferuje również we wtorki i soboty, ale będą obsługiwane znacznie dłużej - pierwszy lot odbędzie się 9 kwietnia, a ostatni 29 października. Gdańsk jest jednocześnie trzecim i ostatnim miastem, z którego Ryanair planuje loty w tym sezonie. Pozostałe obsługiwane są przez linię Wizzair.

Loty z Katowic do Burgas


Z pyrzowickiego lotniska połączenia WizzAir zostaną uruchomione 15 czerwca, a nad Morze Czarne będziecie mogli wyruszyć w poniedziałki, środy, piątki, niedziele, aż do 28 października.

Loty z Lublina do Burgas


Lubelszczyzna i w tym sezonie nie została zapomniana przez WizzAir - od 17 czerwca dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki będziecie mogli przylecieć i wrócić z Burgas. Ostatni lot zostanie wykonany 12 września.

Loty z Poznania do Burgas


Chociaż mieszkańcy Poznania mogą w stosunkowo niedługim czasie dostać się na berlińskie lotnisko, z którego oferowane jest wiele lotów do Bułgarii, to podróż w stronę Berlina można zakończyć już na lotnisku w Ławicy, z którego od 18 czerwca do 13 września w każdy wtorek i sobotę odlatywać będą samoloty WizzAir.

Loty z Rzeszowa do Burgas


Chociaż w poprzednim sezonie z podrzeszowskiego lotniska loty wykonywał Ryanair, to w tym powinniście spojrzeć na ofertę WizzAira - od 19 czerwca w czwartki i niedziele wylecicie stamtąd na wymarzone wakacje w Bułgarii. Chociaż loty zaczynają się późno, to we wrześniu kończą się również kila dni później - piętnastego.

Loty z Wrocławia do Burgas


Ostatnie miasto w naszym zestawieniu to Wrocław. Z portu im. Mikołaja Kopernika do słonecznej Bułgarii wyruszycie począwszy od 15 czerwca w środy i niedziele, skończywszy na 14 września.

Loty czarterowe do Bułgarii


Oprócz regularnych połączeń obsługiwanych przez LOT, Ryanaira i WizzAira do Bułgarii przylecą w tym roku setki połączeń czarterowych. Mogą się one okazać szczególnie przydatne, jeśli wybieracie się do Warny czy Złotych Piasków - na warneńskie lotnisko dolecicie z Wrocławia, Gdańska, Poznania, Warszawy czy Katowic. Do Burgas udacie się z Warszawy, Gdańska, Katowic, Poznania, Krakowa czy Warszawy. Bilety czarterowe można zakupić w biurach podróży i agencjach turystycznych, w internecie takie bilety można z łatwością wyszukać na stronie Rainbow czy TUI.

Zapewne zauważyliście, że większość lotów oferowane w tym sezonie obsługiwane będą niemal do ostatnich dni października. Jeśli zastanawiacie się, czy wrzesień i październik to dobry termin na odwiedzenie Bułgarii, to krótko odpowiemy, że tak. Dlaczego zapytacie? Tego dowiecie się z innego artykułu na naszym blogu - Wrzesień w Bułgarii - czy warto?

A co do Was bardziej przemawia? Samolot, którym możecie dostać się do Bułgarii w około dwie godziny, czy samochód, którym podróż trwa dłużej, ale możecie zabrać więcej bagażu i odkryć uroki innych krajów po drodze? Jak w tym roku przyjedziecie do Bułgarii?